Allar Raja

Kui kardad – tegutse kartes. Aga tegutse!

Minu lugu kõneleb sellest, kuidas tagasihoidlikust ja piiratud võimalustega väikelinna poisist sai olümpiamängude medalist. See on pannud mind uskuma, et kõik vastused küsimustele ning lahendused probleemidele on olemas meie enda sees.

Mind on usaldanud oma paati muuhulgas:

Allar tekitas minus sundimatult huvi oma “riiuleid” koristada ja läbi vaatama sinna elu jooksul kogunenud teemasid, tegevusi ja inimesi. Coachi uksele ei pea koputama vaid siis, kui on soov saavutada midagi suurt – sinna võib ka seda suurt otsima minna. Vaatamata Allari deviisile ”Kuidas ma saaks oma paadi kiiremini liikuma?”, tuletab ta meelde, et sõitu peab oskama ka nautida.

Eero Tuhkanen
Ehitusinsener (TalTech)

Otsisin meeskonnale koolitust, kus oma ala spetsialist aitaks pikalt koostöötanud meeskonda edasi viia. Koolitaja otsingul oli mul eesmärgiks leida praktik, kes on valdkonna parim ning kellel on ette näidata pikaaegne meeskonnatöö kogemus koos võitude ja läbipõlemistega.

Allar täitis koolitajana kõik meie ootused ja enamgi veel.

Õpetlikuimad olid lood, kuidas peale ideaalset hooaega meeskond lati alt läbi läks ning millised tõhusad muudatused siis tehti, et uuesti tippu jõuda. Meie meeskonnale läks enim korda praktilised nõuanded, kuidas igapäevaselt iga meeskonna liige saab paremat meeskonda ehitada ning seeläbi saavutada paremaid individuaalseid kui ka meeskondlikke tulemusi.

Lisaks tekitas ka elevust olla hetkeks koos Eesti olümpiavõitja ja hoomata, mis tähendab olla tippsportlane.

Marko Üle
Müügidirektor, Eesti Pagar

Allar aitas mul leida ukse mõttemaailma, kus leidsin ja taas avastasin enda sees vahendid ja teadmised, mille abil saan tõsta oma igapäevaelu kvaliteeti nii, nagu sellest unistadagi ei osanud.

Tundsin ennast juba esimesel kohtumistel eneselegi üllatavalt vabalt ja mugavalt. Ükski mõte ei tundunud tobe ega mure liiga väike. Iga sessioon oli individuaalselt raputav ja andis alati pikemaks ajaks mida seedida, kuid kõige enam olen tänulik Allariga vestlustest kokku kogutud oskuste ja tehnikate- nö tööriistakastile, mis on lisaks konkreetse olukorra lahendamisel abiks alati ka tulevikus. See teadmine annab enesekindlust ja julgust nagu ei miski muu.

Soovitaksin coachingut lihtsalt, lühidalt ja siiralt kõigile. Nii mõnigi kord, kui polnud kindel, mis või kas üldse mind miski vaevab, tuli kohtumise vältel ikka välja mõni eluaspekt, mida saaks arendada hüppeliselt lihtsalt natukese tähelepanu ja teadlikkusega. Miks elada hästi, kui saab ka suurepäraselt! Kõige enam meeldisid coachingu raames läbi tehtud mängud ja metafoorsed harjutused.

Allar sundis mind kõige paremas mõttes vaatama ka oma elu pimedamatesse nurkadesse ja aitas seejärel oskuslikult ka sinna selguse ja potentsiaali usu tuua.

Marianne Kobin
Turundusspetsialist, Ty Nordic

Minu lugu

Olen oma eluteel sunnitud iseseisvuma põhikooli poisina, kus ahvatlusi jääda kinni omaenda elu tragöödiasse oli lähedal. Üsna peagi toetusin oma elus spordile ja soovile saavutada midagi märgilist, soov saavutada autonoomsust, kompetents oma alal ning seotus sportlastega. Vahetasin kooli ja elukohta, õppisin planeerima aega ja raha.

 Hakkasin tööle ja tegutsemine toetas mind. Järjepidev töö oli minu eneseusu allikas. Mõistsin, et tulemus sõltub ainult minust, sest tugivõrgustik oli lünklik ja puudulik. Vanemad olid olude sunnil eemal, rahaline seis oli „peost suhu“ ja elasin treeneri toel tema külalistemajas. Vastutus oli minul ning läbi tegutsemise kasvas iseseisvus ja eneseusk.

Allikas: Õhtuleht

Aga ikkagi, kuidas saavutada edu?

Üsna ruttu mõistsin, et teistega samal tasemel harjutades läheb liiga kaua või jäängi keskpäraseks, sest ma ei olnud talendikas. Ka kehalised eeldused ei soodustanud sõudmises tippu jõudmist – õnneks ma ei teadnud seda tollel ajal. Minu andekus seisnes minu võimes teha tööd ja analüüsida protsessi.

Tegin rohkem kui teised. See oli minu saladus.

Ma nagu varastasin kogu aeg endale minuteid ja kordusi juurde. Peale trenni hiilisin tagasi saali. Õhtuti tegin üksinda harjutusi – vahendiks näiteks raske spordikott, jälgisin teisi edukaid sportlasi uute teadmiste tarvis. Mul oli WC ukse ees lõuatõmbetoru… loe siis kokku, kui mitu käiku sa ööpäevas tualetis käid – torul tolmu ei olnud. 

Mul oli kuklas hägune ettekujutus elust, mida tahan ning ühel hetkel hakkasin märkama tulemusi. Esimese hooga mõtlesin, et mul lihtsalt veab ja mul on õnne. Ühel hetkel hakkasin taipama, et minu tänane elu on varem tehtud otsuste summa. Kui kogu meie keha uueneb raku tasandil seitsme aastaga 99% siis sina võid oma elu muuta juba kuue kuuga. See on sinu võimalus ja selle otsuse tegemiseks ei pea ootama 1. jaanuari. 

Tänu kõigile raputustele minu elus olen täna kohal ja valmis andma tagasi, olemaks toeks teistele. Minu coachingu õppejõud Peep Aaviksoo (EBS) on öelnud: „Oled üks tugeva juurikaga tamm ja tamm on alati kohal! Meis kõigis on potentsiaali – sa oled selle suutnud realiseerida ja ilmselt oskad näha piirajaid, mis takistavad teistel meie ümber eesmärkide püstitamist ja nende poole liikumist.“

Kogemused/mitmekesisus

Olen olnud 4 olümpiatsüklit järjest, kokku 16 aastat, spordimaailma tipus meeskonna liikmena, mille aasmärk on olnud OM kuld. Minu huvi inimese arengust on olnud laiapõhjaline, sest bioloogia kallakuga klass ning õpingud kehakultuuri teaduskonnas toetavad selle vastu uudishimu.

Eluküpsuse testiks on olnud ka 13 aastane kogemus PPAs, kus edu saavutamise võtmeteks on empaatia, usalduse loomine ning mõistmine. Tean, et olen korduvalt kaotanud sihi, kuid kolleegid on olnud need, kes mind tagasi rajale aitasid. Läbi sellise partnerluse olen õppinud, et isegi, kui oled endas lõpuni kindel, jäta sinna alati ruumi teise poole seisukohtade kuulamiseks ja mõistmiseks. On ju teada ütlus, et sa ei tea seda, mida sa ei tea!

Tippsport ja töö PPAs on õpetanud mind realiseerima oma maksimaalset potentsiaali ka pingesituatsioonides, on õpetanud lahendama suurte egode konflikte ning andnud oskuse analüüsida sisemonoloogi ja pöörata see enda trumbiks.

Allikas: Õhtuleht

Allikas: Karli Saul

Allikas: Karli Saul

Kas see tegevus paneb minu paadi kiiremini liikuma?

Enne Tokyo olümpiat, 2018. ja 2019. aastal olin mina koos meeskonnaga suures sügavikus. Me tegime oma parima aga sellest hoolimata tulemust ei tulnud, otse vastupidi. Paar ajalehe pealkirja sellest ajast: 

Allar Raja kuulutas MM-i eel hooaja lõppenuks või
Hüvasti, olümpia? Neljapaat jäi sõudmise MMi B-finaalis viimaseks 

2020.a. tuli koondisele uus peatreener ning kahe aastaga jõuti madalseisust Tokyo olümpiamängude finaali, Euroopa MV-l poodiumile ning MK etapi võiduni. Mis oli muutunud? Kas mehed olid saanud tugevamaks? Kas kasutati keelatud võtteid? Uuem varustus? Ei, mehed olid sama tugevad ja ühtegi ebaeetilist võtet ei kasutatud.

Mis muutus, oli see, et istuti maha ja tehti selgeks, mis on ühine eesmärk, palju ollakse selle nimel valmis panustama ning kuidas allesjäänud aega võimalikult efektiivselt kasutada. Tippspordis määravad tulemuse detailid ja me suutsime need lüngad täita. Sama reegel kehtib igas tiimis, millel on ambitsiooni. Tegime omavahel mitmed kokkulepped aga üks oli eriline, mis jääb minuga alati ühes, olenemata minu hetke eesmärgist elus. Kokkulepe hõlmas ühte enesekontroll küsimust: „Kas see, mis ma praegu teen, paneb minu paadi kiiremini liikuma?“ Siin ei olnud ruumi enesepettuseks.

Just sellesama mentaalsusega olen ma täna valmis olema ka sinu kaaslaseks sinu paadis, kuhu iganes sa ka sõita ei soovi.

Kuidas koos eesmärgi saavutame?

Aitan sul kaardistada hetkeolukorra, panna paika soovitud eesmärgi ning koostada konkreetse tegevuskava, et soovitud eesmärgini jõuda. Vajadusel kohandame jooksvalt plaani või hoopis muudame eesmärke.

Sina juhid teekonda, mina pakun usaldusväärset keskkonda ja küsin küsimusi, mis aitavad pildi selgeks lüüa ja edasi minna.

Paketid

Kuidas meie teekond välja näeb?
Versioone on mitu:

Individuaalne teenus

Meeskonna teenus

person

Personaalne coaching

Aitan sul kaardistada hetkeolukorra, panna paika soovitud eesmärgi ning koostada konkreetse tegevuskava, et soovitud eesmärgini jõuda. Vajadusel kohandame jooksvalt plaani või hoopis muudame eesmärke. Selgete sihtide ja teadliku tegevuse toel on Su tulevik just selline nagu Sa ise soovid!

team

Meeskonnakoolitus

Meeskonnakoolitus loob tiimile ühise hingamise ning aitab meeskonnal intensiivsemalt ühise eesmärgi saavutamisele keskenduda. Koolituse kestvuse selgitame välja juba vastavalt vajadusele

insp

Inspiratsioonipäev

Kui sa tunned, et sinu meeskonnal hakkab langema motivatsioon, siis on see pakett mõeldud just sinu jaoks. Arutame koos läbi ettevõtte valukohad ja paneme paika eemärgid nii ettevõtte kui ka individuaalses vaates.